用美國小孩的方法學(xué)英語比較有效(14):數(shù)學(xué)應(yīng)用題
來源:含章行文
2011-02-23 12:25
對(duì)照課文聽錄音
Problem Solving
應(yīng)用題
John spent $10 in all on a hot dog and soda at the baseball game. The hot dog cost $6 than the soda. How much did the hot dog cost? How much did the soda cost?
在棒球運(yùn)動(dòng)會(huì)上約翰花了10美元買了一個(gè)熱狗和一瓶汽水。熱狗比汽水貴6美元。買熱狗花了多少錢?買汽水又花了多少錢?
(1)Understand the problem:
(1)理解問題:
What do you want to know?
你想要知道什么?
How much did the hot dog cost? How much did the soda cost?
熱狗多少錢?汽水多少錢?
What information is given?
題中給了哪些信息?
Clue 1: $hot dog + $soda = $10
線索1:熱狗的花費(fèi)+汽水的花費(fèi)=10美元
Clue 2: $hot dog -? $soda= $6
線索2:熱狗的花費(fèi)-汽水的花費(fèi)=6美元
(2)Plan how to solve it:
(2)打算如何解決問題:
What method can you use?
你會(huì)用什么方法?
針對(duì)第一個(gè)線索你可以猜測一個(gè)答案。然后你再用第二個(gè)線索檢測你的猜測是否正確。
(3)Solve it:
(3)解決問題:
How can you use this method to solve the problem?
你如何用這種方法解決問題?
You know that hot dog costs $6 than the soda. Use 6 as your first guess. Think about what two numbers could equal to. Make a table to organize your guesses.
你知道熱狗的價(jià)錢比汽水貴6美元??梢园?作為你的第一個(gè)猜測,同時(shí)想想兩個(gè)數(shù)字相加等于多少。列出表格來組織你的猜測。
What is the answer?
結(jié)果是什么?
Hot dog cost $8.
熱狗的價(jià)錢是8美元。
Soda cost $2.
汽水的價(jià)錢是2美元。
(4)Look back and check your answer:
(4)回過頭來再檢驗(yàn)?zāi)愕拇鸢福?/div>
Is your answer reasonable?
你的答案合理嗎?
Clue 1: $hot dog + $soda = $10
線索1:熱狗的價(jià)錢+汽水的價(jià)錢=10美元
Check:? 8+2=10
檢驗(yàn):8+2=10
Clue 2: $hot dog -? $soda= $6
線索2:熱狗的價(jià)錢-汽水的價(jià)錢=6美元
Check:? 8-2 =6
檢驗(yàn):8-2=6
The answer matches the clues. The answer is reasonable.
答案和線索相符合。答案是合理的。
Guess ????? ???????????????????Check? ??? ??????Evaluate
猜測???? ??????????????????????? 檢查? ?????????????? 評(píng)估
6+4= 10?????? 6 is only 2 more than 4.??? 6 is too low.
6+4= 10 ????????????? 6只比4多2。??????????????? 6太小了。
7+3=10??????? 7 is only 4 more than 3.??? 7 is too low.
7+3=10 ?????? ? ? 7只比3多4。???????????????????? 7 太小了。
8+2=10??????? 8 is 6 more than 2.?? ???????? 8 is correct.
8+2=10???????????? 8比2多6。???????????????????????? 8是正確的。